Skip Navigation

>  Home  >  Sitemap  >  Contact Us  >  Español

Edgewood FFA "SHOWS"up and "SHOWS" out at County Fair
04/12/2019
2019 Van Zandt County Fair Results

Swine Exhibitors

S Mayer -
- 5th place market hog
- 10th place market hog

G Lambrecht -
- Reserve Grand Champion breeding gilt
- 7th place market hog

T Lambrecht -
- 6th place market hog

A Campbell -
- 4th place market hog
- 6th place market hog

E Garner -
- 2nd place breeding gilt
- 4th place market hog
- 8th place market hog

H Davis -
- 3rd place market hog

R Finney -
- 9th place market hog

M Shipp -
- 3rd place market hog
- 2nd place breeding gilt

B Peoples -
- Junior Showmanship breeding gilt
- 3rd place market hog
- 5th place breeding gilt
- 2nd place breeding gilt
 


B Peoples -
- Reserve Grand Champion market hog
- 1st place market hog
- 5th place market hog
- 3rd place breeding gilt
- Junior Showmanship market hog

E Wilcoxson -
- 2nd place market hog
- 3rd place breeding gilt
- 1st place breeding gilt
- Grand Champion breeding gilt

R Wilcoxson
- 3rd place market hog
- 5th place market hog
- 4th place breeding gilt

H King
- 2nd place market hog
- 9th place market hog

B Talbott
- 5th place market hog

B Talbott
- 5th place breeding gilt

B Chaney
- 2nd place market hog
- 2nd place market hog

S Bass
- 4th place market hog
- 4th place market hog

B Bass
- 4th place market hog

B Cabiness
- 7th place market hog
 


T Conley
- 8th place market hog
- 11th place market hog

B Middleton
- 2nd place market hog
- Reserve OPB
- 6th place market hog
- 3rd  place breeding gilt
- 5th place breeding gilt


Goat Exhibitors

R Orsborn
- 1st place in class

S Orsborn
- 1st place in class

S Hoover
- 9th place in class

Lamb Exhibitor

S Orsborn
- Reserve Grand Champion
- 2nd in class

A Thornton
- Grand Champion
- 1st place in class
- 4th in class

T Thornton
- 1st in class
- 1st in class

R Bennett
- 6th in class

M Bennett
- 9th in class
 



J Neely
- 10th in class
- 11th in class


Steer Exhibitors

A Reynolds
- 5th in class

M Williams
- 1st place in class
- Reserve Grand Champion

L King
- 3rd place in class
- Junior Showmanship

Chicken Exhibitors

M Eskue
- 8th place

J Martinez
- Participated

Ag Mechanic Exhibitors

20 foot trailer - exhibited by C. Burden, B. Morton, and J. Hollister
- 1st place in class
- Reserve Grand Champion

Welding Trailer - exhibited by C. LaPreze
- 2nd place in class

10 foot smoker trailer - exhibited by L. Horner, B. Nelson, J. Dobson, and T. Hostetler
- 1st place in class
- Showmanship
- Cool Project Award by Cox and Durham

Chop Saw Table - exhibited by B. Francis
- 2nd place in class
 



Portable Deer/Predator/Hog Hunting Blind - exhibited by J. Neely and E. Wilcoxson
- 1st place in class

Truck Bed - exhibited by M. Eskue
- 1st place in class

Open Top Grill - exhbited by S. Mayer, A. Thornton, and K. Nicholson
- 3rd place in class

Truck tailgate bench - exhibited by B. Talbott
- 3rd place in class

Gate - exhibited by J. Bennett and G. Thompson
- 4th place in class
 

Copyright © Edgewood Independent School District  2016

powered by ezTaskTitanium TM